18. maj – Međunarodni dan muzeja

Muzeji širom svijeta 18. maja obilježavaju Međunarodni dan muzeja. Međunarodno vijeće muzeja (ICOM) kao predstavnik svjetske muzejske zajednice vodi ovu incijativu od 1977. godine. Pokrenuta je nakon usvajanja rezolucije o stvaranju godišnjeg događaja s ciljem daljeg objedinjavanja kreativnih težnji i napora muzeja i skretanja pažnje svjetske javnosti na njihovu aktivnost.

Muzeji su mjesta koja svjedoče sveukupnosti materijalnih i duhovnih vrijednosti jednog naroda, pa su stoga izuzetno važna karika u lancu upoznavanja, razumijevanja i saradnje među kulturama. Kao čuvari blaga čovječanstva oni igraju ključnu ulogu u obrazovanju novih naraštaja. Na taj način muzeji predstavljaju sponu između kultura i generacija te sadašnjosti i prošlosti.

“Kultura je, prije svega, znak ili dokaz postojanja jednog naroda”. Alija Izetbegović