Dan kada je Bosna i Hercegovina postala članica UNESCO-a

Na današnji dan prije 29 godina Bosna i Hercegovina je primljena u članstvo UNESCO-a (Organizacija za obrazovanje, nauku i kulturu Ujedinjenih Nacija).

UNESCO je osnovan 1946. godine, a glavni cilj ove organizacije je da zaštiti kulturne i prirodne baštine čovječanstva, zbog čega od 1972. sastavlja Popis svjetske prirodne i kulturne baštine te Popis ugrožene svjetske baštine. UNESCO također radi da doprinese miru i sigurnosti kroz poticanje saradnje među nacijama, obrazovanje, nauku i kulturu, iskorjenjivanje nepismenosti, odbranu slobode medija i promociju kulturne raznolikosti.

Do danas je na UNESCO Listu svjetske baštine je upisano ukupno 936 dobara (725 kulturnih, 183 prirodnih i 28 mješovitih).

U Muzeju “Alija Izetbegović” predstavljena su dva priznanja od UNESCO-a dodijeljena predsjedniku Izetbegoviću: Mahatma Gandhi i Simon Bolivar.