“Diplomatski put Alije Izetbegovića” u Novom Pazaru

U organizaciji JU Muzej “Alija Izetbegović” i Bošnjačkog nacionalnog vijeća u ulozi domaćina, u okviru obilježavanja 11. jula Dana sjećanja, u Novom Pazaru 9. jula 2021. godine je priređena izložba slika „Diplomatski put Alije Izetbegovića“. Tokom ceremonije otvorenja čelnici Bošnjačkog nacionalnog vijeća su ukazivali na proaktivan odnos rahmetli predsjednika Alije Izetbegovića prema Bošnjacima u Sandžaku.

Izložba je otvorena od strane jednog od bliskih saradnika na rješavanju bošnjačkog nacionalnog pitanja rahmetli predsjednika Alije Izetbegovića, dr. Sulejmana Ugljanina, predsjednik SDA Sandžaka i osnivač Bošnjačkog nacionalnog vijeća. Dr. Ugljanin se na diplomatski put Alije Izetbegovića referisao kroz riječi bivšeg Visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Paddya Ashdowna kazane na dženazi rahmetli predsjednika: „Alija Izetbegović je bio dobar čovjek, ponosan na svoje evropsko porijeklo i islamsku vjersku pripadnost i nikome se zbog toga nije izvinjavao.“
Izložba fotografija je započela svoj put izvan Sarajeva u Sandžaku, i JU Muzej “Alija Izetbegović” je posebno ponosan na tu činjenicu. Javnost će biti u prilici posjetiti izložbu fotografija do 23. jula 2021. godine.