IZLOŽBA: “Gandhi i Tolstoj” u Centru za kulturu i edukaciju ”Safet Zajko”

U saradnji JU Muzej “Alija Izetbegović” Općine Novi Grad Sarajevo u Centru za kulturu i edukaciju “Safet Zajko” upriličena je izložba “Gandhi i Tolstoj”.

Izložba tematizira prepisku između ruskog književnika i mislioca, Lava Nikolajeviča Tolstoja, i indijskog advokata, političara i vođu, začetnika filozofije pasivnog otpora Mahatme Gandhija, koju su u toku jedne godine Gandhijevog boravka u Južnoj Africi razmijenili ova dva velikana svoga vremena. Gandhi je inspiraciju u svojoj politici nenasilnog otpora pronalazio u Tolstojevim riječima i djelima. Kako je izgledao početak te priče najbolje pokazuje njihova korespondencija koju možete pogledati na predstavljenim plakatima.

Izložba je nastala u saradnjom JU Muzej “Alija Izetbegović” i Memorijalnog Muzeja Gandhi iz Delhija.
Izložba je za javnost otvorena do 10.01.2023. godine. Ulaz je slobodan!

Fotografije: Centar za kulturu i edukaciju “Safet Zajko”