JU Muzej „Alija Izetbegović“ otvorio je vrata svim posjetiocima u renoviranom ambijentu

JU Muzej „Alija Izetbegović“ otvorio je vrata svim posjetiocima u renoviranom ambijentu

Projekat renovacije i adaptacije stalne muzejske postavke JU Muzeja „Alija Izetbegović“ predstavlja najambiciozniji projekat u historiji ove institucije. Inicijativa je pokrenuta od strane direktorice JU Muzeja “Alija Izetbegović” u cilju konceptualnog redizajniranja, adaptacije i obogaćivanja novim sadržajima i eksponatima u cilju privlačenja novih posjetilaca.


Autor idejnog rješenja je nagrađivani arhitekta dipl.ing.arh. Amar Zuka, koji je osmislio aktuelan i savremen dizajnerski i arhitektonski koncept. Uzimajući u obzir kulturno-historijski značaj kompleksa kapi-kula Ploča i Širokac te bedema koji ih povezuje kao dijelovima graditeljske cjeline koja predstavlja vrijedan nacionalni spomenik, projekat je zahtijevao poseban senziblitet tokom intervencije i izvođačkih radova. Prijedlozi uređenja su koncipirani u skladu sa uspostavljanjem dijaloga između nove intervencije historijskog objekta putem vizuelno nenametljivih ali kontrastnih enterijerskih elemenata. U cilju očuvanja kulturnohistorijskog značaja vratničkih kula, sve intervencije su izvedene tako da se nakon eksploatacije mogu lagano ukloniti, bez oštećivanja kamenih zidova, drvenog poda ili stropa.


U kuli Ploča smještena je stalna muzejska postavka sa panelima koji hronološki prate život Predsjednika Izetbegovića, tematski se uklapa sa eksponatima – ličnim predmetima koji su pripadali Predsjedniku, ali i brojnim nagradama i priznanjima koji svjedoče o tome koliko je Izetbegović bio valoriziran na Istoku i Zapadu.


U kuli Širokac, posjetioci imaju priliku da pogledaju dio muzejske kolekcije koji tematski predstavlja period agresije na Republiku Bosni i Hercegovinu. Eksponati koji se ovdje nalaze dodatno rasvjetljavaju ratni period diplomatskog djelovanja Predsjednika Izetbegovića kao lidera, državnika i vrhovnog komandanta Armije Republike Bosne i Hecegovine. Ovime je iskorištena arhitektura cjelokupnog arhitektonskog kompleksa sastavljenog od dvije kule i bedema u cilju hronološke i cjelovite prezentacije ličnosti Alije Izetbegovića.


Izvođač radova je firma „Neimari“ d.o.o., kompanija koja je zasnovana na najsavremenijim principima graditeljstva i visokim standardima koji zadovoljavaju sve evropske i svjetske tokove. Za zvanični nadzor nad izvođačkim radovima je odgovoran Studio za projektovanje URBING d.o.o. Sarajevo.


U prizemlju kule Ploča, u kojem se nalaze recepcija i suvenirnica, izvršen je redizajn enterijera primjenom modernih rješenja, a poštujući tradicionalni i kulturno-historijski ambijent vratničkih kula koje datiraju iz 18. stoljeća. Radovi su podrazumijevali adaptaciju prijemnog dijela u prizemlju kule Ploča, zamjenu dotrajalih podnih obloga u objema kulama, te adaptaciju toaleta na međuetaži kule Ploča. Adaptacija prijemnog dijela, to jest ulaza u kulu Ploča podrazumijevala je zamjenu postojećeg namještaja koji je također bio dotrajao.


Ova adaptacija predstavlja funkcionalno-estetsku transformaciju prostora, radi poboljšanja kvalitete radnog mjesta za uposlenike Muzeja, ali i kreiranja novog
imagea Muzeja.


Planirani radovi predviđeni prvom fazom projekta Adaptacija i renovacija stalne muzejske postavke izvršeni su u potpunosti i JU Muzej „Alija Izetbegović“ je zvanično otvorio vrata za posjetioce 28.02.2022. godine i obavlja svoju osnovnu djelatnost u javnom interesu Kantona Sarajevo.

Projekat adaptacije i renovacije stalne muzejske postavke podržali su: Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, Grad Sarajevo, BH Telecom, Općina Novi Grad Sarajevo i Gdin.
Muzaffer Çilek, počasni konzul Bosne i Hercegovine u Bursi, te Osnivač Fondacije „Alija Izetbegović“.