Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine je jedan od najvažnijih datuma u cjelokupnoj historiji Bosne i Hercegovine. Zadnji dani februara i početak marta 1992. godine bili su posvećeni referendumu o nezavisnosti Republike Bosne i Hercegovine, a na istom je apsolutnom većinom odlučeno da Republika Bosna i Hercegovina svoj put nastavlja kao demokratska, suverena i nezavisna država.

Dan nezavisnosti je potvrda kontinuiteta države Bosne i Hercegovine čija državnost započinje Poveljom Kulina Bana 1189. godine, nastavlja se krunisanjem Kralja Tvrtka 1377. godine i obnavlja 1943. godine u Mrkonjić Gradu. Predsjednik Alija Izetbegović jedan je od ključnih faktora u kontekstu cjelokupne pobjede koja je postignuta 1. marta 1992. godine, i kasnije odbranom od agresije i definitivno potvrđena.

Tokom obraćanja našoj dijaspori u Chicagu, a povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, rahmetli predsjednik Alija Izetbegović je rekao: “Danas je naš veliki praznik, Dan nezavisnosti. Čestitajući vam taj dan, želim da naša Bosna konačno izađe na ravan put, da bude svaki dan sve jača i da postane dostojan član porodice naprednih i slobodnih nacija. Živjeli i svako dobro vama i vašim porodicama.“ (28. februar 1997. godine, Izvor: Govori, izjave, intervjui i pisma 1997, str. 23, Sarajevo, 1998.)

JU Muzej “Alija Izetbegović” želi vam sretan 1. mart – Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine!

error: Content is protected !!