Likovna radionica “Moj bijeg u slobodu”

Završena je Likovna radionica “Moj bijegu slobodu” organizovana na inicijativu JU Muzej “Alija Izetbegović”, a u saradnji sa istaknutim samostalnim umjetnikom Dževdetom Nikočevićem. Aktivnosti su trajale u periodu od 10.05. do 24.05. 2022, a učenici su tokom rada sa mentorom imali priliku upoznati se sa pravilnim načinima posmatranja i razumijevanja umjetničkih disciplina.

Cilj ove Likovne radionice bio je pružiti učenicima srednjih škola s područja Kantona Sarajevo što kvalitetniju edukaciju iz domena likovne kulture. Srednjoškolci su učili o sublimaciji crteža i boje te važnosti likovnog aspekta kao glavnog alata pravilnog pristupa umjetničkom radu. Za inspiraciju su im poslužile fotografije na kojima su prikazane znamenitosti naše domovine.

Predsjednik Izetbegović je volio umjetnost i smatrao ju je jednom od glavnih odlika čovječnosti ili kako je on to sročio u svojoj knjizi Islam između istoka i zapada: “Umjetnost je moguća samo utoliko, ukoliko je čovjek različit od prirode, ukoliko je stranac u njoj. U svom najautentičnijem dijelu umjetnost je povijest tog tuđinstva”. Kroz ove i slične aktivnosti Muzej nastoji sačuvati njegovo naslijeđe i njegovati ideje koje je on živio.