Manifestacijom “Mladi ljiljani” obilježen Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine

U ponedjeljak 27.2.2023. godine tradicionalnom manifestacijom „Mladi ljiljani“ JU Muzej „Alija Izetbegović“ je obilježio Dan nezavisnosti BiH.

Prisutne su pozdravili direktorica JU Muzeja „Alija Izetbegović“ gđa Nađa Berberović-Dizdarević, ministar Ministarstva kulture i sporta KS gdin. Samir Avdić i predsjednik Komisije za odabir najuspješnijih literarnih radova sa Konkursa iz Instituta za jezik BiH, gdin Mujo Musagić.

Centralna tema manifestacije posvećena je mladima, i to pobjednicima i nagrađenim autorima radova 11. konkursa za najbolji literarni rad osnovnih i srednjih škola Bosne i Hercegovine, koji je raspisan početkom ove godine.

Prve nagrade ove godine otišle su u Tuzlu. Autorice pobjedničkih radova, učenica Džana Škahić iz OŠ „Kreka“ Tuzla u kategoriji osnovnih škola i učenica Anja Torbarac iz Gimnazije „Ismet Mujezinoveć“ također iz Tuzle, pročitale su svoje radove, koje je komisija u sastavu Mujo Musagić, književnik, predsjednik komisije, Aida Kršo, lingvistkinja, i Zenaida Karavdić, lingvistkinja, ocijenila najvećim ocjenama.

Priznaja su dobili i učesnici Likovne radionice „Moj bijeg u slobodu“ koju je vodio akademski slikar i profesor Dževdet Nikočević. Njihovi umjetnički radovi ovom prigodom izloženi u prostoru Bošnjačkog instituta.

U revijalnom dijelu programa, naše goste svojim vokalom ozarila je interpretatorica sevdalinki Alma Subašić sa pjesmom „Jedna si“ posvećenoj Domovini. Učenici I razreda OŠ „Avdo Smailović“ za ovu prigodu izabrali su pjesmu „Zemlja Bosna“ a učenik Zejd Suljić nastupio je sa recitalom „Moja domovina“.

Program su odjavili naši najmlađi gosti, iz vrtića Sportisimo kids pjesmom „Bosna pjeva kad je najteže“, i još jednom su s pravom izazvali najljepše emocije koje smo na ovaj važni dan željeli podijeliti sa našim gostima.

Kolektiv Muzeja „Alija Izetbegović“ se zahvaljuje svim učesnicima manifestacije, svim učenicima i mentorima, direktorima i menadžmentu obrazovnih institucija, jer biraju da ove dane obilježimo zajedno i dostojanstveno, stavljajući u fokus ono što nam je najvažnije – naše mlade.

Sretan Vam 1. mart – Dan nezavisnosti BiH