Otvorena izložba “Gandhi i Tolstoj”

Dana 16.11.2022. godine u prostorijama Bošnjačkog instituta upriličeno je otvorenje izložbe “Gandhi i Tolstoj” nastale saradnjom JU Muzej “Alija Izetbegović” i Memorijalnog Muzeja Gandhi iz Delhija.
Na otvorenju izložbe prisutnima su se obratili ambasador Bosne i Hercegovine u Indiji g. Muhamed Čengić, direktorica JU Muzej “Alija Izetbegović” gđa Nađa Berberović Dizdarević, i direktor Bošnjačkog instituta g. Faris Gavrankapetanović.
Izložba tematizira prepisku između ruskog književnika iI mislioca, Lava Nikolajeviča Tolstoja, i indijskog advokata, političara i vođu, začetnika filozofije pasivnog otpora Mahatme Gandhija, koju su u toku jedne godine Gandhijevog boravka u Južnoj Africi razmijenili ova dva velikana svoga vremena. Gandhi je inspiraciju u svojoj politici nenasilnog otpora pronalazio u Tolstojevim riječima i djelima. Kako je izgledao početak te priče najbolje pokazuje njihova korespondencija koju možete pogledati na predstavljenim plakatima. Izložbom simbolično obilježavamo 16. novembar – Međunarodni dan tolerancije, podsjećajući se na Gandhijeve revolucionarne pristupe u borbi protiv nasilja.
Izložba je za javnost otvorena do 29.11.2022. godine u prostorijama Bošnjačkog instituta. Ulaz je besplatan.