Sarajevski proces

Sarajevski proces

Na današnji dan 1983. godine organizovan je najveći montirani politički sudski proces na prostoru SR BiH poznatiji pod nazivom Sarajevski proces.

Prvooptuženi je bio Alija Izetbegović, a za njim Omer Behmen, Hasan Čengić, Ismet Kasumagić, Edhem Bičakčić, Džemaludin Latić, Husein Živalj, Salih Behmen, Mustafa Spahić, Melika Salihbegović i Derviš Đurđević. Jedan od optuženih Rušid Prguda, već narušenog zdravlja, nije izdržao torturu istražnih organa i preminuo je tokom procesa. Izrečene su kazne od ukupno 98 godina zatvora. Oni su optuženi, a potom i osuđeni za zločinačko udruživanje, neprijateljsko djelovanje i kontrarevoluciju. Mnogi svjedoci na sudu su drastično mijenjali iskaz objašnjavajući da su tokom istrage bili prisiljivani potpisivati izjave pod prisilom.

Temelj optužnice bila je Islamska deklaracija, knjiga Alije Izetbegovića, napisana mnogo ranije. Iako o Jugoslaviji u njoj nije bilo puno riječi nego o islamskom vjerskom preporodu, jezik koji je autor koristio bio je dovoljan policijskim strukturama Jugoslavije da montiraju, vjerovatno, posljednji politički progon u zemlji koja je nekoliko godina kasnije i nestala.

Kasnije su mnogi definisali Sarajevski proces kao uvod u bezočnu agresiju na Bosnu i Hercegovinu. Interesantno, pristup cijeloj dokumentaciji i danas, 39 godina kasnije, je još uvijek nedostupan javnosti.