Sretan 6. april – Dan grada Sarajeva

Danas obilježavamo 6. april – Dan grada Sarajeva. Na današnji dan 1945. godine Sarajevo je oslobođeno od posljednjih fašističkih uporišta u gradu. Isti fašizam u nešto drugačijem obliku i s nešto drugačijim obilježjima u aprilu 1992. godine nastavio je započetu misiju terora i agresije. Stoga nas ovaj datum sjeća na dan oslobođenja 1945. godine ali i opsade Sarajeva 1992. godine.

“Sarajevo je, naime, svjedok da ljudi različitih vjera, nacija i kultura mogu da žive zajedno. Postoji samo jedan uslov za to: da budu ljudi. Neljudi to ne mogu”, kazao je između ostalog Alija Izetbegović tokom predavanja u njemačkom Bonnu, 17. marta 1995. godine.

Građanima Sarajeva i Bosne i Hercegovine čestitamo 6. april – Dan grada Sarajeva!

JU Muzej ‘’Alija Izetbegović” Sarajevo