Najava izložbe fotografija “15. april – Dan Armije RBiH” u galeriji općine Novi Grad Sarajevo

Čast nam je pozvati Vas na izložbu fotografija „15. april – Dan Armije RBiH“ koju JU Muzej „Alija Izetbegović“ realizuje u saradnji sa JU Fond Memorijala Kantona Sarajevo, Fondacijom Alija Izetbegović i Općinom Novi Grad Sarajevo.

Izložba fotografija „15. april – Dan Armije Republike Bosne i Hercegovine“ predstavlja hronološki razvoj jedne časne Armije, čiji je zadatak bio da brani temelje i principe na kojima je počivala nezavisna, suverena i multietnična Republika Bosna i Hercegovina.

Posjetioci će imati priliku da, po prvi put u okviru mobilne izložbe, vide izloženu autentičnu beretku predsjednika Alije Izetbegovića, koju je sa ponosom nosio prilikom međunarodnih susreta, te njegove epolete kao simbole civilnog Vrhovnog komandanta Armije RBiH.

Fotografije koje će biti dostupne posjetiocima, dolaze iz bogatog fundusa JU Muzeja „Alija Izetbegović“ i JU Fond Memorijala KS, i nastale su tokom najkritičnijih godina po opstanak naše države. Fotografije daju autentičan uvid u stanje vojnika i starješina Armije RBiH na raznim frontovima i protiv agresora koja su napadali ideju Bosne i Hercegovine kao ideju gdje ljudi različitih vjerskih i kulturnih tradicija mogu živjeti zajedno.

Izložba također predstavlja i devet dobitnika ordena heroja oslobodilačkog rata dodijeljenih ukazom Predsjedništva Republike BiH. Svi dobitnici ovog ratnog priznanja odlikovani su posthumno, a takoder su i dobitnici ratnog priznanja “Zlatni ljiljan” koje je u vojnim dokumentima definisano kao najviše ratno priznanje koje dodjeljuje načelnik, odnosno komandant Glavnog štaba Armije Republike Bosne i Hercegovine. Ovim priznanjem odlikovani su: Safet Hadžić, Mehdin Hodžić, Hajrudin Mešić, Adil Bešić, Safet Zajko, Midhad Hujdur, Enver Šehović, Nesib Malkić i Izet Nanić.

Otvorenje izložbe će biti upriličeno 15.aprila 2022. godine sa početkom u 14 h u Galeriji Općine Novi Grad Sarajevo. Izložba će biti dostupna za sve posjetioce do 22. aprila 2022. godine. Ulaz za posjetioce je besplatan.

error: Content is protected !!